  • Mfr # BD050125
  • Zoro # G7922661
Thickness
1.25 mm
Overall Height
2.8 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BD050125
Thickness
1.25 mm
Overall Height
2.8 mm
Max. Outside Dia.
1.969 in
Min. Inside Dia.
1 in
Inside Diameter - Minimum
25.4 mm
Compatible Rod Size
25 13/32 mm
Outside Diameter - Maximum
50 mm
Deflection @ Load
1.2 mm
Load @ Deflection (Lbs.)
1662N
Calculated Load @ Flat (Lbs.)
2795N
Description
Disc Spring,Metric Disc Spring,Chrome,Finish Oil,Min. Inside Dia. 1 In.,Max. Outside Dia. 1.969 In.,Thickness 1.25mm,Overall Height 2.85mm,Load @ Deflection (Lbs.) 1662N,Deflection @ Load 1.2mm,Calculated Load @ Flat (Lbs.) 2795N,Meets/Exceeds DIN 2093,Package Quantity 10