  • Mfr # BD100500
  • Zoro # G8161072
Thickness
5 mm
Overall Height
7.8 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BD100500
Thickness
5 mm
Overall Height
7.8 mm
Max. Outside Dia.
3.937 in
Min. Inside Dia.
2.008 in
Inside Diameter - Minimum
51 mm
Outside Diameter - Maximum
100 mm
Compatible Rod Size
51 mm
Deflection @ Load
2.1 mm
Load @ Deflection (Lbs.)
38192N
Calculated Load @ Flat (Lbs.)
60664N
Description
Disc Spring,Metric Disc Spring,Chrome,Finish Oil,Min. Inside Dia. 2.008 In.,Max. Outside Dia. 3.937 In.,Thickness 5mm,Overall Height 7.8mm,Load @ Deflection (Lbs.) 38192N,Deflection @ Load 2.1mm,Calculated Load @ Flat (Lbs.) 60664N,Meets/Exceeds DIN 2093,Package Quantity 10