  • Mfr # BM109125
  • Zoro # G3335083
Key Features
System of Measurement
Metric
Material
High Carbon Steel
Thickness
1.25 mm
Overall Height
2.7 mm
Finish
Plain
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
BM109125
Country of Origin
China
Dimensions
Thickness
1.25 mm
Overall Height
2.7 mm
Max. Outside Dia.
109 mm
Min. Inside Dia.
70.5 mm
Inside Diameter - Minimum
70.5 mm
Compatible Rod Size
70 1/2 mm
Outside Diameter - Maximum
109 mm
Details
Item
Disc Spring
System of Measurement
Metric
Material
High Carbon Steel
Finish
Plain
Type
Metric Disc Spring
Deflection @ Load
1.09 mm
Load @ Deflection (Lbs.)
356N
Meets/Exceeds
GB/T 1222-2007
Disc Type
Disc Spring
Standards
JIS G3506
Description
Disc Spring,Metric Disc Spring,High Carbon Steel,Finish Plain,Min. Inside Dia. 70.5mm,Max. Outside Dia. 109.0mm,Thickness 1.25mm,Overall Height 2.7mm,Load @ Deflection (Lbs.) 356N,Deflection @ Load 1.09mm,Meets/Exceeds GB/T 1222-2007,Package Quantity 10