  • Mfr # BM119127
  • Zoro # G3335022
Thickness
1.25 mm
Overall Height
2.8 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BM119127
Thickness
1.25 mm
Overall Height
2.8 mm
Max. Outside Dia.
119 mm
Min. Inside Dia.
0.135 in
Compatible Rod Size
85 1/2 mm
Inside Diameter - Minimum
85.5 mm
Outside Diameter - Maximum
119 mm
Deflection @ Load
1.16 mm
Load @ Deflection (Lbs.)
391N
Description
Disc Spring,Metric Disc Spring,High Carbon Steel,Finish Plain,Min. Inside Dia. 0.135 In.,Max. Outside Dia. 119.0mm,Thickness 1.25mm,Overall Height 2.8mm,Load @ Deflection (Lbs.) 391N,Deflection @ Load 1.16mm,Meets/Exceeds GB/T 1222-2007,Package Quantity 10