  • Mfr # BM129127
  • Zoro # G3335129
Free Shipping & Returns
Thickness
1.25 mm
Overall Height
3.2 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BM129127
Thickness
1.25 mm
Overall Height
3.2 mm
Max. Outside Dia.
129 mm
Min. Inside Dia.
95.5 mm
Inside Diameter - Minimum
95.5 mm
Outside Diameter - Maximum
129 mm
Compatible Rod Size
95 1/2 mm
Deflection @ Load
1.46 mm
Load @ Deflection (Lbs.)
441N
Description
Disc Spring,Metric Disc Spring,High Carbon Steel,Finish Plain,Min. Inside Dia. 95.5mm,Max. Outside Dia. 129.0mm,Thickness 1.25mm,Overall Height 3.2mm,Load @ Deflection (Lbs.) 441N,Deflection @ Load 1.46mm,Meets/Exceeds GB/T 1222-2007,Package Quantity 10