  • Mfr # BM179200
  • Zoro # G3335302
Free Shipping & Returns
Thickness
2 mm
Overall Height
4.2 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BM179200
Thickness
2 mm
Overall Height
4.2 mm
Max. Outside Dia.
179 mm
Min. Inside Dia.
121 mm
Compatible Rod Size
121 mm
Outside Diameter - Maximum
179 mm
Inside Diameter - Minimum
121 mm
Deflection @ Load
1.65 mm
Load @ Deflection (Lbs.)
861N
Description
Disc Spring,Metric Disc Spring,High Carbon Steel,Finish Plain,Min. Inside Dia. 121.0mm,Max. Outside Dia. 179.0mm,Thickness 2.00mm,Overall Height 4.2mm,Load @ Deflection (Lbs.) 861N,Deflection @ Load 1.65mm,Meets/Exceeds GB/T 1222-2007,Package Quantity 10