  • Mfr # BM198200
  • Zoro # G3335451
Free Shipping & Returns
Thickness
2 mm
Overall Height
4.5 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BM198200
Thickness
2 mm
Overall Height
4.5 mm
Max. Outside Dia.
198 mm
Min. Inside Dia.
131 mm
Compatible Rod Size
131 mm
Inside Diameter - Minimum
131 mm
Outside Diameter - Maximum
198 mm
Deflection @ Load
1.88 mm
Load @ Deflection (Lbs.)
813N
Description
Disc Spring,Metric Disc Spring,High Carbon Steel,Finish Plain,Min. Inside Dia. 131mm,Max. Outside Dia. 198.0mm,Thickness 2.00mm,Overall Height 4.5mm,Load @ Deflection (Lbs.) 813N,Deflection @ Load 1.88mm,Meets/Exceeds GB/T 1222-2007,Package Quantity 10