  • Mfr # BM213225
  • Zoro # G3335591
Free Shipping & Returns
Key Features
System of Measurement
Metric
Material
High Carbon Steel
Thickness
2.25 mm
Overall Height
4.5 mm
Finish
Plain
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BM213225
Country of Origin
China
Dimensions
Thickness
2.25 mm
Overall Height
4.5 mm
Max. Outside Dia.
213 mm
Min. Inside Dia.
151 mm
Outside Diameter - Maximum
213 mm
Inside Diameter - Minimum
151 mm
Compatible Rod Size
151 mm
Details
Item
Disc Spring
System of Measurement
Metric
Material
High Carbon Steel
Finish
Plain
Type
Metric Disc Spring
Deflection @ Load
1.69 mm
Load @ Deflection (Lbs.)
941N
Meets/Exceeds
GB/T 1222-2007
Standards
JIS G3506
Disc Type
Disc Spring
Description
Disc Spring,Metric Disc Spring,High Carbon Steel,Finish Plain,Min. Inside Dia. 151.0mm,Max. Outside Dia. 213.0mm,Thickness 2.25mm,Overall Height 4.5mm,Load @ Deflection (Lbs.) 941N,Deflection @ Load 1.69mm,Meets/Exceeds GB/T 1222-2007,Package Quantity 10