  • Mfr # BM223225
  • Zoro # G3335558
Thickness
2.25 mm
Overall Height
4.8 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BM223225
Thickness
2.25 mm
Overall Height
4.8 mm
Max. Outside Dia.
223 mm
Min. Inside Dia.
161 mm
Outside Diameter - Maximum
223 mm
Inside Diameter - Minimum
161 mm
Compatible Rod Size
161 mm
Deflection @ Load
1.76 mm
Load @ Deflection (Lbs.)
933N
Description
Disc Spring,Metric Disc Spring,High Carbon Steel,Finish Plain,Min. Inside Dia. 161.0mm,Max. Outside Dia. 223.0mm,Thickness 2.25mm,Overall Height 1.8mm,Load @ Deflection (Lbs.) 933N,Deflection @ Load 1.76mm,Meets/Exceeds GB/T 1222-2007,Package Quantity 10