  • Mfr # BM238225
  • Zoro # G3335759
Thickness
2.25 mm
Overall Height
5.2 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BM238225
Thickness
2.25 mm
Overall Height
5.2 mm
Max. Outside Dia.
238 mm
Min. Inside Dia.
161 mm
Inside Diameter - Minimum
161 mm
Outside Diameter - Maximum
238 mm
Compatible Rod Size
161 mm
Deflection @ Load
2.25 mm
Load @ Deflection (Lbs.)
1020N
Description
Disc Spring,Metric Disc Spring,High Carbon Steel,Finish Plain,Min. Inside Dia. 161.0mm,Max. Outside Dia. 238.0mm,Thickness 2.20mm,Overall Height 5.2mm,Load @ Deflection (Lbs.) 1020N,Deflection @ Load 2.25mm,Meets/Exceeds GB/T 1222-2007,Package Quantity 10