  • Mfr # BM258250
  • Zoro # G3335698
Thickness
2.5 mm
Overall Height
5.5 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BM258250
Thickness
2.5 mm
Overall Height
5.5 mm
Max. Outside Dia.
258 mm
Min. Inside Dia.
171 mm
Inside Diameter - Minimum
171 mm
Compatible Rod Size
171 mm
Outside Diameter - Maximum
258 mm
Deflection @ Load
2.25 mm
Load @ Deflection (Lbs.)
1108N
Description
Disc Spring,Metric Disc Spring,High Carbon Steel,Finish Plain,Min. Inside Dia. 171mm,Max. Outside Dia. 258.0mm,Thickness 2.50mm,Overall Height 5.5mm,Load @ Deflection (Lbs.) 1108N,Deflection @ Load 2.25mm,Meets/Exceeds GB/T 1222-2007,Package Quantity 10