  • Mfr # BM545060
  • Zoro # G3336081
Key Features
System of Measurement
Metric
Material
High Carbon Steel
Thickness
0.6 mm
Overall Height
1.5 mm
Finish
Plain
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BM545060
Country of Origin
China
Dimensions
Thickness
0.6 mm
Overall Height
1.5 mm
Max. Outside Dia.
54.5 mm
Min. Inside Dia.
40.5 mm
Inside Diameter - Minimum
40.5 mm
Outside Diameter - Maximum
54.5 mm
Compatible Rod Size
40 1/2 mm
Details
Item
Disc Spring
System of Measurement
Metric
Material
High Carbon Steel
Finish
Plain
Type
Metric Disc Spring
Deflection @ Load
0.67 mm
Load @ Deflection (Lbs.)
140N
Meets/Exceeds
GB/T 1222-2007
Standards
JIS G3506
Disc Type
Disc Spring
Description
Disc Spring,Metric Disc Spring,High Carbon Steel,Finish Plain,Min. Inside Dia. 40.5mm,Max. Outside Dia. 54.5mm,Thickness 0.60mm,Overall Height 1.5mm,Load @ Deflection (Lbs.) 140N,Deflection @ Load 0.67mm,Meets/Exceeds GB/T 1222-2007,Package Quantity 10