  • Mfr # WWG0175014030
  • Zoro # G3331303
Key Features
System of Measurement
Inch
Thickness
0.018 in
Overall Height
0.14 in
Finish
Plain
Type
Split Wave Springs
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
WWG0175014030
Country of Origin
China
Dimensions
Thickness
0.018 in
Overall Height
0.14 in
Max. Outside Dia.
1.75 in
Inside Diameter - Minimum
1.44 in
Outside Diameter - Maximum
1.75 in
Details
Item
Split-Wave Disc Spring
System of Measurement
Inch
Material
High Carbon Steel
Finish
Plain
Type
Split Wave Springs
Deflection @ Load
0.078 in