  • Mfr # WWG0275017046S
  • Zoro # G3331601
Inch
Thickness
0.03 in
Overall Height
0.17 in
Type
Split Wave Springs
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
WWG0275017046S
Country of Origin
China
Dimensions
Thickness
0.03 in
Overall Height
0.17 in
Max. Outside Dia.
2.75 in
Outside Diameter - Maximum
2.75 in
Inside Diameter - Minimum
2.34 in
Details
Item
Split-Wave Disc Spring
Material
Stainless Steel
Type
Split Wave Springs
Deflection @ Load
0.109 in