  • Mfr # WWG1150036074
  • Zoro # G3332347
Free Shipping & Returns
Inch
Thickness
0.032 in
Overall Height
0.36 in
Type
Split Wave Springs
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
WWG1150036074
Country of Origin
China
Dimensions
Thickness
0.032 in
Overall Height
0.36 in
Max. Outside Dia.
11.5 in
Inside Diameter - Minimum
10.66 in
Outside Diameter - Maximum
11.5 in
Details
Item
Split-Wave Disc Spring
Material
High Carbon Steel
Type
Split Wave Springs
Deflection @ Load
0.156 in