  • Mfr # BD0281000142S
  • Zoro # G9715824
Key Features
System of Measurement
Metric
Material
Stainless Steel
Thickness
1 mm
Overall Height
1.8 mm
Finish
Plain
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
BD0281000142S
Country of Origin
China
Dimensions
Thickness
1 mm
Overall Height
1.8 mm
Max. Outside Dia.
1.102 in
Min. Inside Dia.
0.559 in
Outside Diameter - Maximum
28 mm
Compatible Rod Size
14 13/64 mm
Inside Diameter - Minimum
14.2 mm
Details
Item
Disc Spring
System of Measurement
Metric
Material
Stainless Steel
Finish
Plain
Type
Metric Disc Spring
Deflection @ Load
0.73 mm
Load @ Deflection (Lbs.)
1503N
Meets/Exceeds
DIN 2093
Calculated Load @ Flat (Lbs.)
2812N
Disc Type
Disc Spring
Calculated Load @ Flat
Standards
DIN 2093
Description
Disc Spring,Metric Disc Spring,Stainless Steel,Finish Plain,Min. Inside Dia. 0.559 In.,Max. Outside Dia. 1.102 In.,Thickness 1mm,Overall Height 1.8mm,Load @ Deflection (Lbs.) 1503N,Deflection @ Load 0.73mm,Calculated Load @ Flat (Lbs.) 2812N,Meets/Exceeds DIN 2093,Package Quantity 10