  • Mfr # BD0281500142S
  • Zoro # G8036646
Thickness
1.5 mm
Overall Height
2.1 mm
Finish
Plain
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BD0281500142S
Thickness
1.5 mm
Overall Height
2.1 mm
Max. Outside Dia.
1.102 in
Min. Inside Dia.
0.559 in
Outside Diameter - Maximum
28 mm
Inside Diameter - Minimum
14.2 mm
Compatible Rod Size
14 13/64 mm
Material
Stainless Steel
Finish
Plain
Deflection @ Load
0.46 mm
Load @ Deflection (Lbs.)
3124N
Calculated Load @ Flat (Lbs.)
5254N
Description
Disc Spring,Metric Disc Spring,Stainless Steel,Finish Plain,Min. Inside Dia. 0.559 In.,Max. Outside Dia. 1.102 In.,Thickness 1.5mm,Overall Height 2.15mm,Load @ Deflection (Lbs.) 3124N,Deflection @ Load 0.46mm,Calculated Load @ Flat (Lbs.) 5254N,Meets/Exceeds DIN 2093,Package Quantity 10