  • Mfr # E11251256500S
  • Zoro # G701797558
/ea
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
1.125 in
Wire Dia.
0.125 in
Spring Rate (Lbs./In.)
8.25 lb/in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
E11251256500S
Overall Length
6 1/2 in
Outside Dia.
1.125 in
Wire Dia.
0.125 in
Extended Length
Free Length
6 1/2 in
Outside Diameter
1.125 in
Wire Diameter
0.125 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate (Lbs./In.)
8.25 lb/in
End Type
Full Twist Loop
Deflection @ Load
5.65 in