  • Mfr # E10001056000S
  • Zoro # G001797333
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
1 in
Wire Dia.
0.105 in
Spring Rate (Lbs./In.)
5.16 lb/in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
E10001056000S
Overall Length
6 in
Outside Dia.
1 in
Wire Dia.
0.105 in
Free Length
6 in
Wire Diameter
0.105 in
Extended Length
Outside Diameter
1 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate (Lbs./In.)
5.16 lb/in
Load (Lbs.)
35.19 lb
Item
Extension Spring
Deflection @ Load
6.25 in