  • Mfr # E11251054000S
  • Zoro # G001797067
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
1.125 in
Wire Dia.
0.105 in
Spring Rate (Lbs./In.)
7.66 lb/in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
E11251054000S
Overall Length
4 in
Outside Dia.
1.125 in
Wire Dia.
0.105 in
Extended Length
Free Length
4 in
Outside Diameter
1.125 in
Wire Diameter
0.105 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate (Lbs./In.)
7.66 lb/in
Load (Lbs.)
31.49 lb
Finish
Passivated
Initial Tension (Lbs.)
2.83 lb
End Type
Full Twist Loop
Item
Extension Spring
Deflection @ Load
3.74 in