  • Mfr # E15001484500S
  • Zoro # G101797820
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
1.5 in
Wire Dia.
0.148 in
Spring Rate (Lbs./In.)
20.24 lb/in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
E15001484500S
Overall Length
4 1/2 in
Outside Dia.
1.5 in
Wire Dia.
0.148 in
Free Length
4 1/2 in
Outside Diameter
1.5 in
Extended Length
Wire Diameter
0.148 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate (Lbs./In.)
20.24 lb/in
Load (Lbs.)
62.05 lb
Deflection @ Load
2.8 in