  • Mfr # E11250856500M
  • Zoro # G801915647
/ea
Outside Dia.
1.125 in
Wire Dia.
0.085 in
Spring Rate (Lbs./In.)
1.3 lb/in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
E11250856500M
Overall Length
6 1/2 in
Outside Dia.
1.125 in
Wire Dia.
0.085 in
Free Length
6 1/2 in
Outside Diameter
1.125 in
Extended Length
Wire Diameter
0.085 in
Spring Rate (Lbs./In.)
1.3 lb/in
Item
Extension Spring
Initial Tension (Lbs.)
1.89 lb
End Type
Full Twist Loop
Finish
Oil
Meets/Exceeds
Deflection @ Load
14.52 in