  • Mfr # E11250857000M
  • Zoro # G701915716
/ea
Outside Dia.
1.125 in
Wire Dia.
0.085 in
Spring Rate (Lbs./In.)
1.2 lb/in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
E11250857000M
Overall Length
7 in
Outside Dia.
1.125 in
Wire Dia.
0.085 in
Extended Length
Outside Diameter
1.125 in
Free Length
7 in
Wire Diameter
0.085 in
Spring Rate (Lbs./In.)
1.2 lb/in
Load (Lbs.)
20.97 lb
Meets/Exceeds
Deflection @ Load
16.2 in