  • Mfr # E11251055500M
  • Zoro # G201916879
/ea
Outside Dia.
1.125 in
Wire Dia.
0.105 in
Spring Rate (Lbs./In.)
5.1 lb/in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
E11251055500M
Overall Length
5 1/2 in
Outside Dia.
1.125 in
Wire Dia.
0.105 in
Extended Length
Wire Diameter
0.105 in
Free Length
5 1/2 in
Outside Diameter
1.125 in
Spring Rate (Lbs./In.)
5.1 lb/in
Deflection @ Load
6.73 in