  • Mfr # E12500956000M
  • Zoro # G601916417
/ea
Outside Dia.
1.25 in
Wire Dia.
0.095 in
Spring Rate (Lbs./In.)
2 lb/in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
E12500956000M
Overall Length
6 in
Outside Dia.
1.25 in
Wire Dia.
0.095 in
Wire Diameter
0.095 in
Free Length
6 in
Outside Diameter
1.25 in
Spring Rate (Lbs./In.)
2 lb/in
Initial Tension (Lbs.)
2.33 lb
Meets/Exceeds
Item
Extension Spring
Load (Lbs.)
25.86 lb
End Type
Full Twist Loop
Deflection @ Load
11.65 in