  • Mfr # E12501155500M
  • Zoro # G501916418
/ea
Outside Dia.
1.25 in
Wire Dia.
0.115 in
Spring Rate (Lbs./In.)
6.3 lb/in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
E12501155500M
Overall Length
5 1/2 in
Outside Dia.
1.25 in
Wire Dia.
0.115 in
Extended Length
Wire Diameter
0.115 in
Free Length
5 1/2 in
Outside Diameter
1.25 in
Spring Rate (Lbs./In.)
6.3 lb/in
Deflection @ Load
6.36 in