  • Mfr # E03600412250M
  • Zoro # G101916610
Key Features
Type
High Precision
Material
Music Wire
Outside Dia.
0.36 in
Wire Dia.
0.041 in
Spring Rate (Lbs./In.)
3.2 lb/in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
E03600412250M
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Length
2 1/4 in
Outside Dia.
0.36 in
Wire Dia.
0.041 in
Extended Length
4 1/2 in
Outside Diameter
0.36 in
Wire Diameter
0.041 in
Free Length
2 1/4 in
Details
Type
High Precision
Material
Music Wire
Spring Rate (Lbs./In.)
3.2 lb/in
Finish
Oil
Deflection @ Load
2.25 in