  • Mfr # E10001052500M
  • Zoro # G901915387
Key Features
Type
High Precision
Material
Music Wire
Outside Dia.
1 in
Wire Dia.
0.105 in
Spring Rate (Lbs./In.)
39 lb/in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
E10001052500M
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Length
2 1/2 in
Outside Dia.
1 in
Wire Dia.
0.105 in
Wire Diameter
0.105 in
Outside Diameter
1 in
Extended Length
Free Length
2 1/2 in
Details
Type
High Precision
Material
Music Wire
Spring Rate (Lbs./In.)
39 lb/in
Initial Tension (Lbs.)
3.8 lb
Deflection @ Load
0.99 in