  • Mfr # E10001152750M
  • Zoro # G201915285
Material
Music Wire
Outside Dia.
1 in
Wire Dia.
0.115 in
Spring Rate (Lbs./In.)
44.3 lb/in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
E10001152750M
Overall Length
2 3/4 in
Outside Dia.
1 in
Wire Dia.
0.115 in
Extended Length
3 7/8 in
Free Length
2 3/4 in
Wire Diameter
0.115 in
Outside Diameter
1 in
Material
Music Wire
Spring Rate (Lbs./In.)
44.3 lb/in
Meets/Exceeds
End Type
Full Twist Loop
Initial Tension (Lbs.)
4.9 lb
Load (Lbs.)
54.3 lb
Item
Extension Spring
Deflection @ Load
1.12 in