  • Mfr # E10001153000M
  • Zoro # G201915438
Material
Music Wire
Outside Dia.
1 in
Wire Dia.
0.115 in
Spring Rate (Lbs./In.)
35 lb/in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
E10001153000M
Overall Length
3 in
Outside Dia.
1 in
Wire Dia.
0.115 in
Free Length
3 in
Wire Diameter
0.115 in
Outside Diameter
1 in
Material
Music Wire
Spring Rate (Lbs./In.)
35 lb/in
Deflection @ Load
1.41 in