  • Mfr # E10001153500M
  • Zoro # G301915468
Material
Music Wire
Outside Dia.
1 in
Wire Dia.
0.115 in
Spring Rate (Lbs./In.)
24.7 lb/in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
E10001153500M
Overall Length
3 1/2 in
Outside Dia.
1 in
Wire Dia.
0.115 in
Extended Length
5 1/2 in
Free Length
3 1/2 in
Outside Diameter
1 in
Wire Diameter
0.115 in
Material
Music Wire
Spring Rate (Lbs./In.)
24.7 lb/in
End Type
Full Twist Loop
Finish
Oil
Deflection @ Load
2 in