  • Mfr # E10001356000M
  • Zoro # G301915635
Material
Music Wire
Outside Dia.
1 in
Wire Dia.
0.135 in
Spring Rate (Lbs./In.)
23.4 lb/in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
E10001356000M
Overall Length
6 in
Outside Dia.
1 in
Wire Dia.
0.135 in
Outside Diameter
1 in
Extended Length
Wire Diameter
0.135 in
Free Length
6 in
Material
Music Wire
Spring Rate (Lbs./In.)
23.4 lb/in
Deflection @ Load
3.26 in