  • Mfr # E11250853000M
  • Zoro # G901915691
Key Features
Type
High Precision
Material
Music Wire
Outside Dia.
1.125 in
Wire Dia.
0.085 in
Spring Rate (Lbs./In.)
7 lb/in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
E11250853000M
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Length
3 in
Outside Dia.
1.125 in
Wire Dia.
0.085 in
Free Length
3 in
Wire Diameter
0.085 in
Outside Diameter
1.125 in
Extended Length
Details
Type
High Precision
Material
Music Wire
Spring Rate (Lbs./In.)
7 lb/in
End Type
Full Twist Loop
Item
Extension Spring
Finish
Oil
Meets/Exceeds
Initial Tension (Lbs.)
1.89 lb
Deflection @ Load
2.74 in