  • Mfr # E11250853500M
  • Zoro # G101915712
Outside Dia.
1.125 in
Wire Dia.
0.085 in
Spring Rate (Lbs./In.)
4.3 lb/in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
E11250853500M
Overall Length
3 1/2 in
Outside Dia.
1.125 in
Wire Dia.
0.085 in
Free Length
3 1/2 in
Extended Length
Wire Diameter
0.085 in
Outside Diameter
1.125 in
Spring Rate (Lbs./In.)
4.3 lb/in
End Type
Full Twist Loop
Deflection @ Load
4.42 in