  • Mfr # E11250854000M
  • Zoro # G401915733
Outside Dia.
1.125 in
Wire Dia.
0.085 in
Spring Rate (Lbs./In.)
3.1 lb/in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
E11250854000M
Overall Length
4 in
Outside Dia.
1.125 in
Wire Dia.
0.085 in
Free Length
4 in
Outside Diameter
1.125 in
Extended Length
Wire Diameter
0.085 in
Spring Rate (Lbs./In.)
3.1 lb/in
End Type
Full Twist Loop
Load (Lbs.)
20.97 lb
Deflection @ Load
6.11 in