  • Mfr # E11250854500M
  • Zoro # G001915690
Outside Dia.
1.125 in
Wire Dia.
0.085 in
Spring Rate (Lbs./In.)
2.5 lb/in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
E11250854500M
Overall Length
4 1/2 in
Outside Dia.
1.125 in
Wire Dia.
0.085 in
Wire Diameter
0.085 in
Outside Diameter
1.125 in
Extended Length
Free Length
4 1/2 in
Spring Rate (Lbs./In.)
2.5 lb/in
Meets/Exceeds
Deflection @ Load
7.79 in