  • Mfr # E11250855500M
  • Zoro # G001915645
Outside Dia.
1.125 in
Wire Dia.
0.085 in
Spring Rate (Lbs./In.)
1.7 lb/in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
E11250855500M
Overall Length
5 1/2 in
Outside Dia.
1.125 in
Wire Dia.
0.085 in
Wire Diameter
0.085 in
Extended Length
Outside Diameter
1.125 in
Free Length
5 1/2 in
Spring Rate (Lbs./In.)
1.7 lb/in
Finish
Oil
Load (Lbs.)
20.97 lb
Initial Tension (Lbs.)
1.89 lb
Deflection @ Load
11.15 in