  • Mfr # E11251053500M
  • Zoro # G701916768
Outside Dia.
1.125 in
Wire Dia.
0.105 in
Spring Rate (Lbs./In.)
12.5 lb/in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
E11251053500M
Overall Length
3 1/2 in
Outside Dia.
1.125 in
Wire Dia.
0.105 in
Extended Length
6 1/4 in
Wire Diameter
0.105 in
Outside Diameter
1.125 in
Free Length
3 1/2 in
Spring Rate (Lbs./In.)
12.5 lb/in
Deflection @ Load
2.75 in