  • Mfr # E11251054000M
  • Zoro # G701916799
Outside Dia.
1.125 in
Wire Dia.
0.105 in
Spring Rate (Lbs./In.)
9.2 lb/in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
E11251054000M
Overall Length
4 in
Outside Dia.
1.125 in
Wire Dia.
0.105 in
Outside Diameter
1.125 in
Free Length
4 in
Wire Diameter
0.105 in
Spring Rate (Lbs./In.)
9.2 lb/in
Finish
Oil
Initial Tension (Lbs.)
3.4 lb
Deflection @ Load
3.74 in