  • Mfr # E11251055000M
  • Zoro # G501916807
Outside Dia.
1.125 in
Wire Dia.
0.105 in
Spring Rate (Lbs./In.)
6 lb/in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
E11251055000M
Overall Length
5 in
Outside Dia.
1.125 in
Wire Dia.
0.105 in
Wire Diameter
0.105 in
Outside Diameter
1.125 in
Extended Length
Free Length
5 in
Spring Rate (Lbs./In.)
6 lb/in
End Type
Full Twist Loop
Load (Lbs.)
37.8 lb
Initial Tension (Lbs.)
3.4 lb
Finish
Oil
Meets/Exceeds
Item
Extension Spring
Deflection @ Load
5.73 in