  • Mfr # E11251253500M
  • Zoro # G901916476
Outside Dia.
1.125 in
Wire Dia.
0.125 in
Spring Rate (Lbs./In.)
30.3 lb/in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
E11251253500M
Overall Length
3 1/2 in
Outside Dia.
1.125 in
Wire Dia.
0.125 in
Free Length
3 1/2 in
Outside Diameter
1.125 in
Extended Length
Wire Diameter
0.125 in
Spring Rate (Lbs./In.)
30.3 lb/in
Finish
Oil
Initial Tension (Lbs.)
5.51 lb
Deflection @ Load
1.84 in