  • Mfr # E12500954500M
  • Zoro # G101916481
Outside Dia.
1.25 in
Wire Dia.
0.095 in
Spring Rate (Lbs./In.)
3.5 lb/in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
E12500954500M
Overall Length
4 1/2 in
Outside Dia.
1.25 in
Wire Dia.
0.095 in
Outside Diameter
1.25 in
Wire Diameter
0.095 in
Extended Length
Free Length
4 1/2 in
Spring Rate (Lbs./In.)
3.5 lb/in
Initial Tension (Lbs.)
2.33 lb
End Type
Full Twist Loop
Finish
Oil
Load (Lbs.)
25.86 lb
Meets/Exceeds
Item
Extension Spring
Deflection @ Load
6.76 in