  • Mfr # E12501353500M
  • Zoro # G701916560
Outside Dia.
1.25 in
Wire Dia.
0.135 in
Spring Rate (Lbs./In.)
38.5 lb/in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
E12501353500M
Overall Length
3 1/2 in
Outside Dia.
1.25 in
Wire Dia.
0.135 in
Free Length
3 1/2 in
Wire Diameter
0.135 in
Outside Diameter
1.25 in
Extended Length
5 1/8 in
Spring Rate (Lbs./In.)
38.5 lb/in
Load (Lbs.)
68.62 lb
Finish
Oil
Initial Tension (Lbs.)
6.18 lb
Deflection @ Load
1.62 in