  • Mfr # E12501355000M
  • Zoro # G101916665
Outside Dia.
1.25 in
Wire Dia.
0.135 in
Spring Rate (Lbs./In.)
17.2 lb/in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
E12501355000M
Overall Length
5 in
Outside Dia.
1.25 in
Wire Dia.
0.135 in
Free Length
5 in
Extended Length
Wire Diameter
0.135 in
Outside Diameter
1.25 in
Spring Rate (Lbs./In.)
17.2 lb/in
End Type
Full Twist Loop
Initial Tension (Lbs.)
6.18 lb
Item
Extension Spring
Finish
Oil
Deflection @ Load
3.64 in