  • Mfr # E12501356000M
  • Zoro # G801916682
Outside Dia.
1.25 in
Wire Dia.
0.135 in
Spring Rate (Lbs./In.)
12.5 lb/in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
E12501356000M
Overall Length
6 in
Outside Dia.
1.25 in
Wire Dia.
0.135 in
Wire Diameter
0.135 in
Extended Length
Free Length
6 in
Outside Diameter
1.25 in
Spring Rate (Lbs./In.)
12.5 lb/in
End Type
Full Twist Loop
Meets/Exceeds
Item
Extension Spring
Finish
Oil
Load (Lbs.)
68.62 lb
Deflection @ Load
4.98 in