  • Mfr # E12501356500M
  • Zoro # G501916623
Outside Dia.
1.25 in
Wire Dia.
0.135 in
Spring Rate (Lbs./In.)
11 lb/in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
E12501356500M
Overall Length
6 1/2 in
Outside Dia.
1.25 in
Wire Dia.
0.135 in
Outside Diameter
1.25 in
Extended Length
Wire Diameter
0.135 in
Free Length
6 1/2 in
Spring Rate (Lbs./In.)
11 lb/in
Deflection @ Load
5.65 in