  • Mfr # E12501357000M
  • Zoro # G901916643
Outside Dia.
1.25 in
Wire Dia.
0.135 in
Spring Rate (Lbs./In.)
9.9 lb/in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
E12501357000M
Overall Length
7 in
Outside Dia.
1.25 in
Wire Dia.
0.135 in
Wire Diameter
0.135 in
Free Length
7 in
Outside Diameter
1.25 in
Spring Rate (Lbs./In.)
9.9 lb/in
Meets/Exceeds
Finish
Oil
Item
Extension Spring
Initial Tension (Lbs.)
6.18 lb
End Type
Full Twist Loop
Deflection @ Load
6.32 in