  • Mfr # E12501483500M
  • Zoro # G301916595
Outside Dia.
1.25 in
Wire Dia.
0.148 in
Spring Rate (Lbs./In.)
60.9 lb/in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
E12501483500M
Overall Length
3 1/2 in
Outside Dia.
1.25 in
Wire Dia.
0.148 in
Free Length
3 1/2 in
Extended Length
Wire Diameter
0.148 in
Outside Diameter
1.25 in
Spring Rate (Lbs./In.)
60.9 lb/in
Load (Lbs.)
88.38 lb
Deflection @ Load
1.32 in