  • Mfr # E12501484000M
  • Zoro # G201916558
Outside Dia.
1.25 in
Wire Dia.
0.148 in
Spring Rate (Lbs./In.)
43.5 lb/in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
E12501484000M
Overall Length
4 in
Outside Dia.
1.25 in
Wire Dia.
0.148 in
Free Length
4 in
Extended Length
Outside Diameter
1.25 in
Wire Diameter
0.148 in
Spring Rate (Lbs./In.)
43.5 lb/in
Initial Tension (Lbs.)
7.95 lb
Meets/Exceeds
Item
Extension Spring
End Type
Full Twist Loop
Finish
Oil
Deflection @ Load
1.85 in