  • Mfr # E12501485500M
  • Zoro # G401916563
Outside Dia.
1.25 in
Wire Dia.
0.148 in
Spring Rate (Lbs./In.)
23.4 lb/in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
E12501485500M
Overall Length
5 1/2 in
Outside Dia.
1.25 in
Wire Dia.
0.148 in
Wire Diameter
0.148 in
Extended Length
Free Length
5 1/2 in
Outside Diameter
1.25 in
Spring Rate (Lbs./In.)
23.4 lb/in
Meets/Exceeds
Deflection @ Load
3.43 in